baner

Akwarystyka Morska

Akwarium zaprezentowane poniżej inspirowane jest naturalnym środowiskiem wodnym. Dlatego jest proste, łatwe i tanie w utrzymaniu, oraz pozwala doskonale rozmnażać się rybom i bezkręgowcom.

Jedynym koniecznym wyposażeniem wodnym tego akwarium jest mułapka, zajmująca tylną ścianę zbiornika i ukryta za swoim lustrzanym brzuchem. Woda nie jest wyprowadzana poza zbiornik, nie ma komina przelewowego ani sumpa. Mułapka nie zawiera części ruchomych, ani wąskich gardeł przepływu wody. Mułapka zajmuje część pojemności zbiornika, lecz nie oddziela jej od reszty zbiornika, dlatego zwierzęta mieszkające w zbiorniku mogą wpływać i wypływać z niej z prądem lub pod prąd, lub mieć w niej schronienie. Mułapka nie zawiera żadnych elementów cedzących wodę jak sita czy wkłady filtracyjne, przez co nie eliminuje żywego planktonu, narybku, larw korali itd. Mułapka powoduje silny ogólny ruch wody, jak w rzece lub omywanej falami rafie. Silnie kontaktuje wodę z powietrzem, zapewniając bezpieczeństwo gazowe (w szczególności natlenienie) zbiornika nawet w obliczu nadzwyczajnych zdarzeń. Zbiera i odcina od kontaktu z wodą nieczystości tworzące muł w akwariach, usuwa rozpuszczalne zanieczyszczenia z pianą, oraz pozwala łatwo usuwać z wody żyzność azotową i fosforową, a także uzupełniać wapń i magnez.

Akwarium redukuje do minimum szkodliwe parowanie wody, a przy tym udostępnia maksymalną elastyczność realizacji oświetlenia i ogrzewania. Kto chce, może w akwarium zainstalować grzałki wedle swego wyboru, oraz prestiżowe specjalistyczne lampy. Kto ma inny sposób myślenia, może łatwo zainstalować mocne oświetlenie, do ponad wata na litr, w postaci tanich i łatwo dostępnych świetlówek kompaktowych niebieskich, białych, ultrafioletowych lub innych. Oraz zrealizować ogrzewanie promieniowaniem tanich halogenowych reflektorów, co naśladuje efekty ogrzewania wody przez promieniowanie słoneczne. Czyli woda jest podgrzewana, a w bonusie zbiornik otrzymuje w czasie pracy ogrzewania dodatkowe światło, dające efekt Słońca które wyszło zza chmur.

Akwarium nie boi się przegrzania. Wyposażone jest w tani, wydajny i niezawodny wentylator schładzający zbiornik metodą odbioru od wody ciepła parowania. Może on być sterowany elektronicznie. W razie braku wyspecjalizowanego sterownika ogrzewania i chłodzenia, dla regulacji można posłużyć się klapką przymykającą otwór poboru powietrza przez wentylator. Metoda chłodzenia przez pobór ciepła parowania wymaga w okresie jej stosowania sporych dolewek wody słodkiej do zbiornika, co jednak nie jest wielką uciążliwością, zważywszy epizodyczność wielkich upałów i duże koszty oraz kłopotliwość stosowania specjalistycznych chłodziarek.

 

agl_7046_70.jpg

logo
Polityka prywatności52979 odwiedzin